مقالات

شرایط نگهداری از محصولات شرکت WPC

اصول نگهداری و مراقبت از پروفیل های چوب پلاستیک
با توجه به ساختار و ماهیت مواد تشکیل دهنده محصولات شرکت WPC، این محصول به مراقبت اندکی نیاز دارد، با این حال نسبت به انجام دوره ای و یا مقطعی مراقبت های زیر توجه نموده و دستورالعمل های زیر را انجام دهید.


1. چوب پلاستیک (wood plastic composite) یک محصول متراکم و مقاوم در برابر آب می باشد.
2. در صورتی که اثر لکه ها به سرعت از سطح رویی پروفیل های این شرکت برطرف و پاک شوند قادر به نفوذ به لایه های درونی محصول نبوده و از بین خواهند رفت.
3. مراقبت و نگهداری از محصولات WPC موجب افزایش طول عمر آن می گردد، برای این منظور توصیه می گردد جهت تمیز نمودن محصول WPC از محلول های شیمیایی رقیق مانند صابون، پودر و مایع ظرفشویی استفاده شود.
4. نفوذ نمک به میان خطوط تایل ها یا شاخه ها (در مناطق ساحلی) موجب آسیب دیدگی محصول می شود، برای پاک نمودن نمک از سطح محصول می توان با شیلنگ آب، روی آن را شست.
5. لکه های نم و برگ گیاهان فاسد:
برای از بین بردن اینگونه لکه ها، می توان از محلول رقیقی که حاوی آب ژاول باشد استفاده نمود. بهتر است پیش از اینکه لکه ها پایدار شوند، آنها را از بین برد.
با استفاده از یک کهنه یا تی پارچه ای، روی لکه ها را در یک حرکت منظم و در جهت طولی محصول WPC کشیده تا لکه از بین برود. چنانچه لکه از بین نرفت، می توان با یک سنباده نرم روی سطح محصول را با ملایمت ساب داد تا لکه ها محو شود، دراین حالت و در انتهای کار می بایست سطح محصول را کاملا با آب فراوان بشویید.


6. لکه های حاصل از زنگ زدگی:
با محلولی که حاوی اسید سولفوریک باشد می توان این نوع لکه ها را ازبین برد.
• روش دیگر برای از بین بردن زنگ زدگی استفاده از کاغذ سمباده با دانه های درشت می باشد، کاغذ سمباده می بایست در جهت طولی کشیده شود و در انتها سطح محصول را با آب فراوان شست.
• نکته: احتمال دارد پس از سمباده زدن رنگ محصول کمی تغییر کند و یا کم رنگ شود، ولی به مرور زمان این اختلاف رنگ از بین خواهد رفت.
7. لکه های روغن، قهوه و غذا:
محلول هایی که حاوی عصاره لیمو (مانند آب ژاول لیمویی که در آب رقیق شده باشد) برای این منظور مناسب است. لکه های روغن را باید در اسرع وقت از بین برد، چنانچه لکه ها از بین نرفت می توان از کاغذ سمباده با دانه های درشت استفاده نمود، کاغذ سمباده می بایست در جهت طولی محصولات WPC کشیده شود و در انتها سطح محصول را با آب فراوان شست.
8. لکه خون:
از آب یخ برای از بین بردن لکه های خون می توان استفاده نمود. در صورت لزوم از محلول هایی که حاوی عصاره لیمو (مانند آب ژاول لیمویی که در آب رقیق شده باشد) می توان استفاده نمود.
9. لکه های آب:
در آب و هوای خشک، احتمال دارد لکه های آب روی کفپوش ها ظاهر شود، خصوصاً اگر شیب یک درصدی سطح رعایت نشده باشد، در این حالت با استفاده از آب و صابون می توان این لکه ها را از بین برد.
10. لکه های سوختگی:
می توان برای از بین بردن لکه های سوختگی از کاغذ سمباده با دانه های درشت استفاده نمود، کاغذ سمباده می بایست در جهت طولی کشیده شود و در انتها سطح محصول WPC را با آب فراوان شست.
11. برف و یخ
هنگامی که برف سطح روی محصول WPC را می پوشاند نباید منتظر ماند تا به صورت طبیعی آب شود، در این حالت می بایست برف را با استفاده از جاروب از بین برد، در صورت امکان می بایست سطح محصول را از یخ نیز پاک نمود.
12. خش های بزرگ
بعد از گذشت چند سال می توان طراوت نخستین را به محصول بازگرداند، بدین منظور باید در ابتدا محصول را کاملا با آب فراوان شسته تا هیچ جسم خارجی روی محصول WPC قرار نداشته باشد، سپس با استفاده از یک دستگاه ساب (با سمباده های بسیار درشت) روی آن را در یک حرکت ممتد و طولی ساب می زنیم، هرگز نباید حرکت دستگاه به شکل چرخشی صورت پذیرد.
• توجه: بخشی که ساب زده شده ممکن است با بخش های دیگر کمی متفاوت به نظر برسد که این امر بسته به نوع سمباده ای می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد.
13. احتمال دارد شاخه ها بر اثر تابش نور خورشید در ابتدا کمی کم رنگ شود، ولی رنگ آن پس از مدتی پایدار می گردد.
14. چنانچه آب زیر کفپوش به خوبی تخلیه نگردد، تابش نور خورشید باعث بوجود آمدن بخار شده که به شاخه ها آسیب می رساند، گردش هوا ( VENTILATION ) در لابه لای کفپوش کاملا ضروری است، چنانچه انباشت لجن و یا برگ از تخلیه آب جلوگیری نماید و آب در زیر کار جمع شود، نور آفتاب و یا گرما موجب تبخیر آب می شود، بخار آب موجب باد کردگی کفپوش ها خواهد گردید.
15. چوب پلاست شبیه چوب اما بهتر از چوب